Jonathan Swift

Jonathan Swift
İrlanda'da doğmuş olmasına karşın, aslen İngilizdir. Babası ve amcasının ölümünden sonra Londra'ya gelir. Dönemin önemli bir devlet adamı ve yazarı olan Sör William Temple'ın katibi olarak çalışmaya başlar. Temple'a yakınlığı sayesinde bu dönemde tarih, siyaset ve klasik yapıtları yoğun olarak okumuş, kral da dahil dönemin önemli kişilerini tanıyarak, çetişli tartışmalara katılmıştır. A Battle of Books ve A Tale of Tub bu yılların önemli yapıtlarından yalnızca ikisidir.

Ancak, aldığı din eğitimine ve Sör William Temple ve çevresine karşın, İngiltere'de bir başpiskopos olma idealine hiçbir zaman erişemeyip, son olarak İrlanda'da Saint Patrick Kilisesi'ne "dean" olarak atanmıştır. Yaşadığı bunalımlar ve hayal kırıklıklarıyla İrlanda'ya çekildikten sonra, kendini tümüyle İrlanda'ya ve buradaki sorunlara adayarak, The Drapier's Letter a A Modest Proposal adlı yapıtlarını yayımlamıştır. Bu dönemde kaleme aldığı A Proposal for the Universal Use of Irish Manufactur ... Tamamını göster

79 ürün listelenmektedir.

Filtreler
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.