Paul Klee

Yazar resmi yok

Paul Klee Kimdir?

(18 Aralık 1879, Münchenbuchsee - 29 Haziran 1940, Muralto ) Yedi yaşında keman çalmaya başladı. Eski Yunancaya ve resme özel bir ilgisi vardı. Yaşına göre oldukça iyi şiirler ve kısa öyküler yazıyordu.

1900`de Münih Akademisi`ne gidip Franz von Stuck` un öğrencisi oldu. Akademik bir ressam olan Stuck`un gelenekçi tavrına - anatomi bilgisini arttırmak için sürekli desen çizdiriyordu- tepki gösterip okuldan ayrıldı. İtalya`ya yaptığı bir yolculuğun ardından Bern`e dönüp 1905 yılına kadar gravür çalışmalarına ağırlık verdi. Kübizmi, Rembrant`ı, Goya`yı, Rousseau`yu, Cezanne`ı keşfetti; Kandinsky ve Der Blaue Reiter grubuyla dost oldu.

Bu arada 1906`da Lily Stumpf ile evlenerek Münih`e yerleşmişti. Henüz resim satamadığı için ailenin geçimini Lily`nin piyano dersleri sağlıyordu.1907`de oğulları Felix doğmuştu. Oldukça zor koşullarda yaşıyorlardı.

1914`de Tunus`a yaptığı yolculuk ışık ve rengin anlamını keşfetmesine yolaçtı. Gezi, üslubunda derin izler bıra ... Tamamını göster
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.