Pierre Culliford

Pierre Culliford
Pierre Culliford(25 Haziran 1928 – 24 Aralık 1992) Peyo olarak bilinir. Belçikalı karikatüristin en çok bilinen eseri Şirinler'dir.

Peyo 1928 de Brüksel'de doğdu. Babası İngiliz annesi Belçikalıdır. "Peyo" ismini profesyonel kariyerinin ilk zamanlarında kullanmaya başlamıştır. İngiliz kuzenlerinin Pierre'i yanlış (Pierrot: palyaço) telaffuz etmeleri üzerine almıştır.

Peyo okul dışındaki vakitlerinde Compagnie Belge d'Animation (CBA)(Belçika Çizgi film Topluluğu)' da ilk çalışmalarına başlamıştır. Bu stüdyo küçük bir yerdir. Ancak kendisi gibi ileride ünlü olacak meslektaşları ile de burada tanışır. Bu isimler arasında André Franquin, Morris ve Eddy Paape vardır. Savaştan sonra stüdyo kapanınca çizerler Dupuis için çalışmaya başladı ancak Peyo ve onun gibi birkaç genç acemi kabul edilmedi. İlk karikatürlerini La Dernière Heure (Geç saatler) gazetesinde yaptı. Aynı zamanda para kazanmak amaçlı reklâm çizimlerini kabul etti. 1949 dan 1952 ye kadar Le ... Tamamını göster

18 ürün listelenmektedir.

Filtreler
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.