Vecdi Akyüz

Vecdi Akyüz
Prof. Dr. Vecdi Akyüz; 1955 yılında Kırklareli'nin Üsküp beldesinde doğdu. İlkokulu aynı yerde bitirdi. 1967'de başladığı İmam-Hatip Lisesi'nin orta kısmını Tekirdağ'da, lise kısmını 1974'te İstanbul-Fatih İmam-Hatip Lisesi'nde bitirdi. 1974'te başladığı İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978 yılında mezun oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında çeşitli görevlerde bulundu. Bu çerçevede 1979 yılında Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde müftülük yaptı. 1979-84 arasında Tekirdağ, 1984-85 arasında ise İstanbul-Eminönü müftülüklerinde murakıp olarak çalıştı. Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Emeviler'in Kuruluş Dönemi'nde İslam Kamu Hukukunun Gelişmesi (Hilafetten Saltanata Dönüşmesi) adlı doktora tezini tamamladı. 1992'de "zekât" çalışmasıyla doçent oldu. 2001'de profesör olarak atandı.
İslâm ibadetleri, fıkhı, kamu hukuku ve siyasi düşüncesi üzerine çok sayıda telif eserle klasik ve modern İslam düşüncesine dair birçok çeviriye imza atan yazar halen Marmara Ünive ... Tamamını göster

15 ürün listelenmektedir.

Filtreler
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.